Hop på cyklen og kør ud i det blå

cykeltur

Vi danskere elsker at cykle. Vi er jo bare vokset op med, at man cykler i børnehave, skole, arbejde, til/fra fritidsinteresser, og når man skal ud at handle ind. Det er nærmest en del af vores danske DNA.

Vi bruger ikke kun cyklerne som et træningsudstyr som i andre lande, nej, det er langt mere integreret i vores dagligdag. Man behøver bare at tage på ferie i andre lande, og så opdager man hurtigt, hvor udpræget det er, at køre på cykel i Danmark, og hvor lidt man cykler i andre lande.

Vi cykler på alle tidspunkter om dagen, og i al slags vejr.

I mange andre lande tager man kun på en cykeltur, hvis man vil ud at motionere. Det er bare slet ikke sådan her i Danmark. Næ, vi cykler afsted i vores skoletøj, arbejdstøj eller fodboldtøjet, men vi har dog altid udstyret i orden.

Og der er meget udstyr, man kan investere i. Alt fra cykelhjelme, reflekser, sæder og til racercykler, børnecykler eller mountainbikes. Hos https://cykelshoppen.dk/ finder du alt, hvad du har brug for, på ét sted. Her kan du bl.a. finde det sidste nye indenfor cykeltøj, cykler i alle slags, og gode tilbud på alt der har med cykling at gøre.

sø

Hvorfor bruge cyklen mere i dagligdagen?

  • Fedtforbrænding: Vidste du, at en person på 75 kg forbrænder ca. 300 kcal på en halv time. På cyklen. Det betyder altså, at hvis du cykler jævnligt, så er det en fantastisk fysisk aktivitet, der kan hjælpe dig med både at holde dig sund og rask, men også hjælpe dig, hvis du vil tabe dig. Helbredet hjælpes, hvis du cykler på arbejde.
  • Mentalt velvære: Motion, sex og latter udløser endorfiner, og giver os en behagelig oplevelse, et ”high” og vi føler vi har mere energi og succes. Endorfiner betegnes også som vores naturlige morfin.
  • Miljøbevidst beslutning: Det er vigtigt, at vi værner om vores miljø, og hvis du cykler i stedet for at tage bilen, eller bussen, hjælper du både klimaet og miljøet.
  • Økonomisk beslutning: En cykel er langt billigere i drift end en bil!
  • Rollemodel: Børn kopierer alt. Hvis du bander og svovler foran dit barn, er chancen rigtig stor for, at barnet lærer visse ord og udtryk fra dig. Ligeledes vil barnet lære at værne om miljøet og passe på deres helbred, både mentalt og fysisk, hvis barnet ser dig som en positiv rollemodel på cyklen.
  • Oplevelser: Din cykel kan ofte føre dig på de mest fantastiske eventyr med vennerne og familien. Vi har den flotteste natur, fantastiske parker og praktiske cykelløsninger, der betyder at du kan cykle overalt.

Hvilken slags cykling passer til dig?

Uanset om du er en hverdags cyklist, en travl mor med børnene i en ladcykel, en professionel cyklist eller en søndags cyklist med hjælp fra en elcykel, så er det vigtige altså, at du cykler. Gør brug af landevejene, cykelstierne i skovene og i byerne og kom ud og oplev Danmark, på en måde der hjælper både dig selv og miljøet.